top of page

Specjalny Koncert Zespołu Polonia

27 March 2015

To był jak dotyk Łaski z Nieba, spotkanie z panią Floribeth Mora Diaz. Pani Floribeth przyleciała do Chicago w środę z Kostaryki na zaproszenie komitetu organizacyjnego Chicagowskiego Oddziału Centrum Kultury Jana Pawła II z Chicago, z panem prezesem Janem Jaworskim.

Późnym wieczorem na Lotnisku O’Hare, wraz z organizatorami spotkania, grupa tancerzy z zespołu Polonia, ubranych w stroje ludowe  powitała panią Diaz. Przybyła pierwsza zanim doszli do niej jej mąż Edwin Antonio Abarca i tłumacz pan adwokat z Kostaryki  Slawomir Wiciak. W chwili ciszy, bez słów dało się już  odczuć ciepło, czułość i niezwykłą miłość jaka emanowała ze szczególną Łaską obdarowanej pani Floribeth. Po  tylku kilku zdaniach  po hiszpańsku jakimi Marek  powitał panią Diaz, gdy grupa tancerzy z  Zespołu Polonia wręczyła jej  bukiet kwiatów, pani Floribeth dała nam znać, że cieszy się, że przyleciała by poświęcić  swój czas i  podzielić się swoimi przeżyciami z wiernymi z Polonii.

Pani Floribeth Diaz została w cudowny sposób uzdrowiona za pośrednictwem Św.Jana Pawłą II w dniu ogłoszenia Go Błogosławionym. Po potwierdzeniu prawdziwości uzdrowienia,  poprzedzonego  wieloma badaniami medycznymi, cud ten został uznany jako najważniejszy pierwszy dowód potwierdzający świętość Jana Pawłą II, pozwalający na rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego.W Dniu Kanonizacji Jana Pawłą II pani Diaz niosła Jego  relikwie  w Rzymie.

Pani Floribeth w ciągu kilku dni pobytu w Chicago, odwiedzała  wiernych w kościołach, udzielała wywiadów dla wielu stacji radiowych. Jednym z centralnych spotkań z panią Floribeth był bankiet w Jolly Inn Restaurant w niedzielę 22 Marca na którym, wyświetlono dokumentalny  film, szczegółowo pokazujący jej życie  w okresie ciężkiej, nieuleczalnej choroby mózgu, jej kult  i  gorącą  modlitwę do naszego rodaka Papieża  Jana PawłaII, w końcu cud uzdrowienia, a po nim cały proces dochodzeń lekarzy , Watykanu by go potwierdzić.

To nie był zwykły bankiet, to było bardzo mocne duchowo spotkanie z wybraną przez Boga osobą .Uczestniczyli w nim oficjalni przedstawiciele Kostaryki z panem Konsulem na czele, wielu księży, osobistości Polonii, wierni oraz gościnnie zaproszony Zespół Polonia. Tancerze zespołu wprowadzali dostojnych gości do  głównego stołu, po czym odśpiewano cztery Hymny Amerykański, Polski, Kostorykański i Papieski. Panią Floribeth Mora Diaz oraz jej męża na środku sali powitali członkowie Zespołu Polonia. Reprezentując zespół -tancerz Marek Podowski powitał  dostojnych parę i podziękował za przybycie w języku hiszpańskim i polskim, zaznaczając szczególną bliskość zespołu ze Świętym Janem Pawłem II , gdyż zespół miał zaszczyt dwukrotnie wystąpić dla Polskiego Papieża. To właśnie Papież  był dla Zespołu światłem  i siłą do jego działalności. Siłą, gdyż błogosławiąc tancerzy powiedział im “Tańczcie  i śpiewajcie na chwałę Boga i ludzi , bo to tak ważne dla kultury Polskiej". Tancerze wręczyli kostorykańskiej  parze kwiaty i poprowadzili  ją do głównych miejsc przy stole.

Zespół tańczył w czasie bankietu  tańce:  Mazura, Krakowiaka i Poloneza.Wszystkie urzekły i bardzo podobały się pani Diaz i jej mężowi oraz wszystkim gościom. Gorące brawa wyraziły ich radość i zachwyt polskim folklorem. Dla zespołu był to kolejny czas przypomnienia  i umocnienienia szczególnej duchowej  bliskości  ze Św.Janem Pawłem II .

Dla wszystkich zebranych na sali  był to czas głębokich przeżyć nie tylko religijnych . Całkowity dochód z  bankietu zostanie przekazany na Centrum Jana Pana II w Krakowie .Wszystkim organizatorom tego przedsięwzięcia,osobom wspomagającym to spotkania i księżom,   niech Pan Bóg szczerze wynagrodzi ich trud i zaangażowanie w rozpowrzechnianiu świadectwa o tym ,że nasz kochany Papież  i już Św.Jan Paweł II , tak jak nigdy nie przestał się troszczyć o swoje owce  za życia tak dalej troszczy się o nie na całym świecie.

bottom of page