Polish Folk Song & Dance Ensemble
Rzeszow, Poland 2014
XVI Åšwiatowy Festiwal Polonijnych ZespoÅ‚ów Folklorystycznych
w Rzeszowie
RZESZÓW. W Å›rodÄ™ do Rzeszowa zjechaÅ‚y zespoÅ‚y folklorystyczne. Tegoroczny Festiwal jest wyjÄ…tkowy, bo już 45.
W piÄ…tek ulicami naszego miasta przejdzie barwny korowód. NastÄ™pnie odbÄ™dzie siÄ™ uroczysty Festiwal. W ramach koncertu powitalnego, którego rozpoczÄ™cie zaplanowano na godzinÄ™ 20.00 wystÄ…pi zespóÅ‚ RATATAM, który przedstawi projekt „RATATAM & FOLK DREAM Åšpiewa Rzeszowskie”. Projekt ten przewiduje prezentacjÄ™ pÅ‚ytowÄ… i koncertowÄ… tradycyjnych rzeszowskich piosenek ludowych w aranżacji zespoÅ‚u RATATAM wraz z kapelami ludowymi z Rzeszowa i okolic. 26 i 27 lipca to „Dni Polonijne w Rzeszowie oraz Województwie Podkarpackim” w ramach których odbÄ™dÄ… siÄ™ koncerty zespoÅ‚ów polonijnych, wystawy, kiermasze i festyny. W poniedziaÅ‚ek 28 lipca w hali przy ulicy Podpromie odbÄ™dzie siÄ™ koncert „Folklor Narodów Åšwiata”, a we wtorek 29 lipca Koncert Galowy, który zakoÅ„czy Festiwal. W festiwalowych zmaganiach weźmie udziaÅ‚ 37 zespoÅ‚ów z 14 krajów, Å‚Ä…cznie bÄ™dzie to okoÅ‚o 1100 osób.
​
45 lat festiwalu polonijnego w Rzeszowie
Organizowany od 45 lat, co trzy lata, Åšwiatowy Festiwal Polonijnych ZespoÅ‚ów Folklorystycznych oficjalnie rozpocznie siÄ™ 25 lipca w Rzeszowie. BÄ™dzie to 16. edycja imprezy. Do Rzeszowa z 14 krajów Å›wiata przyjedzie okoÅ‚o tysiÄ…ca tancerzy z 37 zespoÅ‚ów.
​
Festiwal – zdaniem dyr. programowego imprezy LesÅ‚awa Waisa - należy do najwiÄ™kszych tego typu imprez na Å›wiecie i ma szczególne znaczenie dla Polonii ze wzglÄ™du na rozwój artystyczny zespoÅ‚ów oraz ich dziaÅ‚alność w krajach swego osiedlenia.
​
- Folklor bowiem jest dla Polonii i Polaków z zagranicy – jak sami o tym mówiÄ… – istotnym znakiem tożsamoÅ›ci, ważnym elementem emocjonalnego wiÄ…zania ich z historiÄ… i kulturÄ… kraju pochodzenia, symbolem wiÄ™zi z wÅ‚asnym narodem i regionalnÄ… tradycjÄ… – powiedziaÅ‚ Wais.
W jego opinii festiwal wyróżnia siÄ™ nie tylko liczbÄ… uczestników, ale także formuÅ‚Ä… artystycznÄ…, która umożliwia wszystkim zespoÅ‚om wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie siÄ™ publicznoÅ›ci na estradzie. Wspólny wystÄ™p pozwala też uczestnikom zintegrować siÄ™ i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturÄ™ kraju przodków.
Historia Åšwiatowego Festiwalu Polonijnych ZespoÅ‚ów Folklorystycznych siÄ™ga 1967 roku, a o jego zorganizowaniu zdecydowaÅ‚ przypadek, do którego nawiÄ…zuje jedna z pieÅ›ni Å›piewanych przez Polonusów w czasie imprezy "TrochÄ™ z przypadku". PomysÅ‚ przedsiÄ™wziÄ™cia zwiÄ…zany jest z pobytem w Rzeszowie zespoÅ‚u "Krakus" z Genk w Belgii, który przyjechaÅ‚ na zaproszenie zespoÅ‚u folklorystycznego "Bandoska" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wtedy to zrodziÅ‚ siÄ™ pomysÅ‚ realizacji cyklicznych spotkaÅ„ polonijnych zespoÅ‚ów folklorystycznych i zaproszenia do udziaÅ‚u w nim wiÄ™kszej liczby Polonusów.
W pierwszym festiwalu, który odbyÅ‚ siÄ™ dwa lata później, uczestniczyÅ‚o 12 zespoÅ‚ów z Europy i jeden z USA. PozwoliÅ‚o to nazwać imprezÄ™ Å›wiatowÄ…. Jej gÅ‚ównymi inicjatorami byli: rzeszowski dziennikarz Lubomir RadÅ‚owski, ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury CzesÅ‚aw ÅšwiÄ…toniowski oraz rzeszowski choreograf i animator kultury Roman Broż.
Festiwal zyskaÅ‚ aprobatÄ™ szczególnie starszego pokolenia emigrantów, wedÅ‚ug których impreza staÅ‚a siÄ™ elementem motywujÄ…cym mÅ‚odzież polonijnÄ… do przejmowania narodowych i ludowych tradycji. - ByÅ‚y one bowiem - obok religii - jednym z niewielu czynników jednoczÄ…cych Polaków na obcej ziemi – zauważyÅ‚ Wais.
Prezentowanie na obczyźnie polskiego folkloru pozwalaÅ‚o również przeÅ‚amywać bariery zwiÄ…zane z nieznajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka. MieszkaÅ„com krajów osiedlenia spodobaÅ‚ siÄ™ polski folklor, bogate i ciekawe zwyczaje, żywioÅ‚owa muzyka i taÅ„ce, bogate stroje.
NastÄ™pne festiwale nabieraÅ‚y rozmachu, a ich rozwojowi sprzyjaÅ‚ brak konkurencyjnych imprez polonijnych, które umożliwiaÅ‚yby zaprezentowanie wÅ‚asnych sukcesów i porównanie umiejÄ™tnoÅ›ci. W drugim spotkaniu Polonii z zagranicy uczestniczyÅ‚o już dziesięć zespoÅ‚ów wiÄ™cej, a w nastÄ™pnym liczba wzrosÅ‚a do 27 grup. W ciÄ…gu kolejnych lat liczba uczestników ciÄ…gle rosÅ‚a, i na VII festiwalu osiÄ…gnęła szczyt - do Rzeszowa przyjechaÅ‚o 46 grup, wszystkie jednak z zachodniej Europy i zza oceanu.
PrzeÅ‚omowym staÅ‚ siÄ™ VIII festiwal w 1989 roku. Na 20-lecie imprezy po raz pierwszy przyjechali Polonusi z terenów b. ZSRR. Rzeszów goÅ›ciÅ‚ wówczas dwa zespoÅ‚y z Litwy: "WiliÄ™" i "WileÅ„szczyznÄ™". W nastÄ™pnym festiwalu PoloniÄ™ zza wschodniej granicy reprezentowaÅ‚o już sześć grup - z BiaÅ‚orusi, Kazachstanu, Litwy, Rosji i Ukrainy.
W dotychczasowych 15 festiwalach wzięło udziaÅ‚ Å‚Ä…cznie 193 zespoÅ‚y z 23 krajów i z 4 kontynentów. NajwiÄ™cej grup przyjeżdżaÅ‚o z USA - 40, a także z Francji – 37 i Kanady - 29. NajwiÄ™cej uczestników gromadziÅ‚y festiwale na poczÄ…tku lat osiemdziesiÄ…tych XX wieku. Rekordowy pod tym wzglÄ™dem byÅ‚ festiwal w 1980 r., w którym uczestniczyÅ‚o 1,6 tys. osób z 45 zespoÅ‚ów.
Wiele zespoÅ‚ów odwiedziÅ‚o Rzeszów kilkanaÅ›cie razy. Do rekordzistów należą m.in.: "Krakus" z Belgii, "Olza" z Czech, "BiaÅ‚y OrzeÅ‚" z Kanady, "Piastowie" ze Szwecji i "Krakowiak" z USA.
Olbrzymie zainteresowanie uczestnictwem w imprezie sprawiÅ‚o, że w 1992 r. wyÅ‚Ä…czono z niej dzieci, dla których od tamtego czasu, organizowany jest odrÄ™bny festiwal w Iwoniczu Zdroju.
​
http://rzeszow.onet.pl/45-lat-festiwalu-polonijnego-w-rzeszowie/ck0kx
​
​