top of page

Dzień Taty z zespołem „Polonia”

June 2014

Według źródeł historycznych obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w1910 roku przez  Sonory Smart Dodd, mieszkankę stanu Washington, chcącą uczcić pamięć swego ojca, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. W ten  oto sposób oddała  hołd swojemu ojcu, którego uważała za wspaniałego i niezwykłego człowieka. Jako datę tego święta zaproponowała 5 czerwca – dzień urodzin jej ojca, która to jednak w ciągu lat z różnych powodów była  zmieniana, aby w końcu przypaść na trzecią niedzielę czerwca i oficjalnie zostać świętem państwowym.

Dzień Ojca to święto będące wyrazem szacunku dla ojców i dlatego obchodzone jest corocznie w wielu krajach świata, ale w różnych terminach. Mimo swej długiej historii Dzień Ojca nie cieszy się tak wielką popularnością jak Dzień Matki. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo dobra okazja, by  wyrazić wdzięczność i uznanie  swojemu tacie. Niemniej jednak  z roku na rok coraz więcej tatusiów może liczyć nie tylko na życzenia, ale i drobne upominki.

W  niedzielę 15 czerwca dzieci i młodzież z grup: „Krasnoludki”, „Młoda Polonia” oraz „Polonia” uroczyście świętowały obchody Dnia Taty. W ekskluzywnie  udekorowanej sali pod kościołem św.Władysława wszyscy tancerze przedstawili swój barwny program artystyczny. „Krasnoludki” zachwyciły publiczność swoim śpiewem i znajomością wybijania rytmu, a potem zatańczyły krakowiaka. „Młoda Polonia”- ubrana w piękne i orginalne kostiumy- przedstawiła Suitę Kurpiowską. Najstarsza grupa zatańczyła natomiast skocznego rock-end-rola, a następnie Suitę Kaszubską.  Zespół ”Polonia” swój różnorodny  repertuar folklorystyczny wzbogacił Walcem Wiedeńskim w wykonaniu szesnastu par. Dodało to uroku całej uroczystości. Na zakończenie tancerze i tancerki poprosili do tańca wszystkich gości.

  Nie obeszło się również bez zabaw sprawnościowych oraz łamigłówek  ze znajomości folkloru, skierowanych pod adresem  najodważniejszych i najwytrwalszych tatusiów. Musieli oni  stawić czoła poważnym wyzwaniom i zaprezentować swoje umiejętności  przed całą publicznością, a przede wszystkim przed swoimi największymi  wielbicielami, jakimi były ich dzieci. Jednak bez względu na formę fizyczną czy wiedzę folklorystyczną wszyscy tatusiowie otrzymali Certyfikaty Super Taty i łącznie z pozostałymi  uczestnikami naszego  spotkania bawili się świetnie przy muzyce prezentowanej przez p.Roberta Wójciak, jednego z tatusiów, któremu jednocześnie dziękujemy za oprawę muzyczną i nagłośnienie.

Wdzięku całej imprezie dodawał salonowy klimat, stworzony przez orginalny wystrój sali. Za wykonanie dekoracji odpowiedzialnych było kilkoro rodziców, którzy poświęcili dużo swojego czasu, pomagając w organizowaniu, przygotowaniu i przeprowadzeniu całego przedsięwzięcia.  Dziękujemy serdecznie wszystkim poważnie zaangażowanym rodzicom,   m.in. : państwu Wszołek, państwu Moździerz, państwu Lantowskim, pani Dagmarze Sidowski, pani Agnieszce Woźny, państwu Wiechowskim, tancerzom z najstarszej grupy oraz wielu innym osobom, które bezpośrednio przyczyniły się do sukcesu niedzielnejgo święta. Słowa wdzięczności przekazujemy również Proboszczowi parafii św.Władysława Ojcu Markowi Jankowskiemu za obecność jak również miłą i owocną współpracę w ciągu ostatnich miesięcy. Składamy także podziękowania za udział w Dniu Ojca i cały miniony rok pracy p.Cecyli Rożnowskiej-  założycielce zespołu, który już za niecałe dwa lata będzie obchodził 30. rocznicę swojego istnienia. Dziękujemy : p. Iwonie Puc- choreograf -za jej profesjonalizm, orginalność i anielską cierpliwość, p.Mieczysławowi Dziś- dyrektorowi muzycznemu- za jego wytrwałość w pracy z dziećmi, która przerodziła się w pasję zawodową, p.Annie Krysińskiej, dyrektor zespołu, dla której słowo „niemożliwość” nie istnieje, a każdy nowy projekt jest następnym wyzwaniem, ukazującym jej wspaniałe zdolności organizacyjne, oraz Jacklyn Krysiński - instruktorce, choreograf i tancerce w jednej osobie, dla której zepół „Polonia” to po prostu część rodziny. Dziękujemy wszystkim  rodzicom, ich rodzinom i gościom, bez których ofiarności i zamiłowania do tradycji i folkloru polskiego nie byłoby tancerzy . Wyrazy uznania kierujemy do  wszystkich dzieci i młodzieży, bo bez ich  szczerych chęci, tanecznego i muzycznego zamiłowania ten zespół  nie istniałby. Zapraszamy więc dzieci i młodzież w szeregi grup tworzących zespół „Polonia”.  Po wiecej informacji prosimy dzwonic do Anny Krysińskiej tel.(847)-

Pragniemy jeszcze raz złożyć wszystkim Tatusiom sereczne życzenia z okazji Dnia Ojca, dedykując ten  oto wiersz:

Kochany Tato – zacznę zwyczajnie,

że z Tobą w domu jest bardzo fajnie:

w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,

wspierasz i uczysz życia w miłości.

Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,

bukiecik kwiatów mały darować.

Bo drogi Tatku– najlepszy na świecie,

który mnie kochasz w zimie i w lecie,

jesienią, wiosną w niezmiennej trosce

w szczęśliwym domu – jak w raju rosnę.

Za Twą obecność  dzisiaj dziękuję,

łask Bożych, szczęścia Tobie winszuję,

zdrowia końskiego, sił i radości,

żadnych problemów ze stawami kości.

Obyś miał zawsze spokojną głowę,

a do nas dzieci nerwy stalowe,

życia w przybytku, spełnienia marzeń,

super  wakacji - lecz zawsze razem!

Od dnia dzisiejszego, Tato kochany,

niech każdy dzień Twój będzie udany,

i niechaj dom nasz przyładem świeci

i abyś zawsze miał powód - do DUMY ZE SWOICH DZIECI!

Wiele jest słów, które wyrażają wdzięczność. Nic jednak nie zastąpi starego polskiego  DZIĘKUJĘ CI TATO!

Tekst Dorota Romek

bottom of page