top of page

Święconka z zespołem pieśni i tańca „Polonia"

25 April 2014

W liturgii świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się już w Wielką Sobotę, a święcenie pokarmów to jeden z gestów, który przypomina o najważniejszym dla ludzkości wydarzeniu, o zmartwychwstaniu Jezusa. Każde błogosławieństwo jest uwielbieniem Boga i dziękczynną modlitwą o Jego dary.

Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych, które w tym celu przynosimy w koszyczkach do kościoła.  Pośród nich nie może zabraknąć chleba, który symbolizuje ciało Jezusa Chrystsa na pamiątkę tego, kiedy Jezus nakarmił tłumy na pustyni; jajek które symbolizują nowe życie i zwycięstwo nad śmiercią czy szynki (lub innej wędliny), która symbolizuje dobrobyt. Święconka musi zawierać także sól, symbol trwałości, wszak sól chroni przed zepsuciem i jest  życiodajnym minerałem, od którego zależy smak potraw i ich konserwacja. Baranek z ciasta (lub czekolady) to symbol śmierci i zmartwychwstania Jezusa, a  chrzan to symbol Jego męki. W koszyczku może być również ser, który pochodzi od zwierząt i w tym poświęceniu jest prośbą ludu, aby Chrystus zmartwychwstały chronił od chorób ludzi i zwierzęta. Koszyk wielkanocny powinno się ozobić gałązką z młodymi liśćmi, która także symbolizuje odradzające się życie.

Dzieci i młodzież z zespołu pieśni i tańca „Polonia” oraz „Krasnoludki” w Wielką Sobotę w południe wzięli udział w ceremonii święcenia pokarmów wielkanocnych w kościele św. Władysława. Błogosławieństwa udzielił im proboszcz parafii o.Marek Janowski, poczym z całą grupą pozował do pamiątkowych zdjęć. Jednym z podstawowych celów spotkania tancerzy i ich rodziców w kościele w tak uroczystym i ważnym dniu było, oprócz tradycji, integracja całej grupy.

                                                                                                                                                                      Dorota Romek

bottom of page